Rośliny uprawne w polsce prezentacja

Pobierz

Dzieli się je na grupy w zależności od podobieństw w sposobie uprawy i użytkowania.. W przypadku owsa powstaje wiecha,a u kukurydzy kolba.. Rośliny okopowe - są wymagające w uprawie i potrzebują dużo wody, za to dostarczają wiele substancji odżywczych.1 czerwca 2020.. Przez długi czas człowiek dokonywał wyboru gatunków o cennych właściwościach, ich krzyżowaniu i selekcji.. rośliny uprawne Wykaz tymotka łąkowa, wiechlina, wyczyniec łąkowy, życica rośliny pastewne niemotylkowe: kapusta pastewna, kukurydza, słonecznik pastewny, facelia rośliny uprawne Rośliny przemysłowe rośliny uprawne uprawiane jako surowiec dla przemysłu Rośliny .1.. Zboża dzielimy na : jare i ozime w zależności od pory wysiewu.. Zboża to rośliny uprawne, obejmujące gatunki należące do rodziny traw, których ziarna charakteryzują się wysoką zawartością skrobi.. Zboża przeznacza się też na paszę dla zwierząt.Warunki klimatyczne w Polsce umożliwiają uprawę roślin strączkowych na terenie całego kraju, a ze względu na ich zalety użytkowe uprawa powinna być rozszerzona, są one bowiem waż- nym elementem rolnictwa konwencjonalnego, jak również ekologicznego.Plansze - ROŚLINY UPRAWNE.. Część 1Projekt graficzny i wykonanie mKuska (Marcin Kuska)Pomysł i informacje zawarte w prezentacji Izabela GryzRośliny uprawne -- rośliny, które nie są eksp.Transcript..

Rośliny uprawne pól i sadów .

Podobnie jak w przypadku innych uprawianych roślin, hodowlane odmiany mogą znacznie różnić się od swoich dzikich protoplastów.Rośliny uprawne Pierwsze ślady uprawy roślin pochodzą od ludów pierwotnych, początek kultury rolniczej nastąpił po wcześniejszym okresie zbieractwa.. Plansze są dostępne również w wersji biało-czarnej i tym samym mogą .uprawne polowe.. Pozostałe wykorzystywane w przemyśle (np. tytoń).3.Połącz nazwę rośliny z wyrobami, które uzyskujemy dzięki uprawie tej rośliny.. Ich kwiaty, a nastęnie owoce tworzą kłosy-żyto, pszenica, jęczmień.. Kategoria warzywa ma znaczenie praktyczne (np. handlowe, statystyczne, organizacyjne w warzywnictwie) a nie botaniczne - np. wlicza się do warzyw uprawiane grzyby, a truskawki .Rośliny Uprawne w Polsce i na Świecie.pptx • Prezentacja.. Zróżnicowanie rozmieszczenia upraw na świecie .. W tej sekcji znajdziesz duże, kolorowe obrazki do wydruku o tematyce: rośliny uprawne.. rośliny uprawne Wykaz tymotka łąkowa, wiechlina, wyczyniec łąkowy, życica rośliny pastewne niemotylkowe: kapusta pastewna, kukurydza, słonecznik pastewny, facelia rośliny uprawne Rośliny przemysłowe rośliny uprawne uprawiane jako surowiec dla przemysłu Rośliny .Rośliny uprawne - rośliny użytkowe nieeksploatowane ze stanowisk naturalnych, lecz z upraw stworzonych i pielęgnowanych przez człowieka.Czasem w węższym ujęciu definiowane są jako rośliny uprawiane na roli.Pierwsze ślady uprawy roślin przez ludzi pochodzą sprzed ok. 13 tysięcy lat z Tajlandii, sprzed 11 tysięcy lat z rejonu tzw. ..

Rośliny uprawne .

Efektem tej działalności są nowoczesne rośliny uprawne: zboża, warzywa, techniczne.. Są to: pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, proso, i kukurydza.. Wśród zbóż wyróżnia się zboża jare (jednoroczne rośliny uprawne, które sieje się na wiosnę i zakwitają w tym samym sezonie wegetacyjnym) i zboża ozime (jednoroczne rośliny uprawne, które .Warzywa są to głównie rośliny zielne, jednoroczne, lub dwuletnie, rzadko byliny które są pożywieniem dla ludzi bądź to na surowo, bądź po poddaniu obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie, smażenie, itd.).. Na większości pól w Polsce uprawia się zboża.. truskawka Fragaria ananassa Duch.. BĄDŹ RAZEM z NAMI lub ŚLEDŹ RELACJĘ ON-LINE JUŻ DZIŚ WEJDŹ NA STRONĘ Zapisz się na wydarzenie na facebook-u.Rośliny uprawne przemysłowe.. Wielki wkład w rozwój idei dotyczących tego procesu złożył słynny rosyjski naukowiec Nikołaj Wawłow.b) Klasztorne ogrody uprawne .. Okres, w którym rolnicy zbierają zboże z pól nosi nazwę żniwa.. Rośliny przyprawowe - jw.. Rośliny jare wysiewane są wiosną.1.. porzeczka Ribes spp.. Przy niektórych klasztorach, zwłaszcza na Śląsku, w Wielkopolsce i Sandomierzu, były winnice, o których mamy wzmianki w XII wieku.Szata roślinna i gleby w Polsce.. Można także na bazie obrazka omówić z dzieckiem jakiś temat..

rośliny ...2.

Rośliny olejkodajne.. O tym, że na danym obszarze występuje określony rodzaj gleby gleby, decyduje nie tylko klimat i roślinność.Ważną rolę w procesie glebotwórczym procesie glebotwórczym odgrywają też takie czynniki, jak: skała macierzysta, woda, zwierzęta i inne organizmy oraz rzeźba terenu i działalność człowieka.. Najpierw, wraz z początkami osadnictwa, zaczęto uprawiać żyzne ziemie w dolinach wielkich rzek: na Nizinie Chińskiej (doliny Jangcy i Huang He), na Nizinie Gangesu, na Nizinie Indusu, na Nizinie Mezopotamskiej (dolina Tygrysu i Eufratu)Wśród nowych 5 odmian wyróżnia się Provita - pierwsza w Krajowym Rejestrze odmiana o fioletowej barwie miąższu i skórki.Rośliny uprawne: nazwy i definicje .. Największe obszary Polski zajmują zbiorowiska leśne, ich rozmieszczenie i gatunki są odzwierciedleniem zmiennego klimatu, i tak:L. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.1.. Trzy główne zboża na świecie to ryż, pszenica i kukurydza; w Polsce uprawia się tylko te dwa ostatnie.About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators .Pomoc w zdalnym nauczaniuROŚLINY UPRAWNE PODZIAŁ: ZBOŻOWE OKOPOWE OLEISTE WŁÓKNISTE ROŚLINY ZBOŻOWE żyto pszenica jęczmień owies ryż kukurydza żyto pszenica jęczmień owies Ryż kukurydza Rośliny okopowe ziemniak burak marchew ziemniak Burak cukrowy marchew Rośliny oleiste rzepak soja rzepak soja Rośliny włókniste len konopie bawełna len konopie bawełna ROŚLINY UPRAWNE PODZIAŁ: ZBOŻOWE OKOPOWE .Pole uprawneCechy pola uprawnegoRośliny uprawneZbożaWarzywa uprawneRodzaje warzywRośliny oleisteChwastySzkodnikiW Polsce uprawia się dwa rodzaje zbóż: - ozime - wysiewa się je jesienią, a zbiera latem następnego roku - jare - wysiewa się i zbiera w tym samym roku..

Rośliny polowe to rośliny uprawiane na polach ornych.

Szata roślinna w Polsce, podobnie jak fauna wykazuje duże zróżnicowanie, co ma związek różnym klimatem w poszczególnych rejonach Polski i zmiennymi typami gleb.. W wyniku trwającej od setek i tysięcy lat uprawy i selekcji powstało wiele odmian i gatunków roślin uprawnych odbiegających w różnym stopniu od form wyjściowych.L.. Zaliczamy do nich: Rośliny oleiste; Rośliny włókniste; Rośliny lecznicze - patrz: zioła.. Gleby w Polsce .. Obejrzyj uważnie filmik.. Gleby wykorzystywane są przez człowieka pod uprawę roślin.Korzystne warunki naturalne - dobre gleby i łagodny klimat - pozwoliły na rozwój rolnictwa w określonych miejscach na świecie.. rośliny jagodowe agrest Ribes grossularia L. malina Rubus ssp.. Zwykle na skalę towarową.. Ziarniaki zawierają dużo skrobi.. W tym miejscu zgromadziliśmy różne gatunki roślin, które są uprawiane przez człowieka w celach przemysłowych.. 1 czerwca 2020.. Obrazki można wieszać na gazetkach szkolnych lub przyozdabiać nimi dziecięcy pokój.. Rośliny uprawiane w ramach działalności rolniczej można podzielić na kilka grup: Zboża - najważniejsze rośliny żywieniowe, ponieważ ich podstawowym plonem jest ziarno, które po zmieleniu daje mąkę, a z niej można upiec na przykład chleb czy bułki.. Zboża to trawy.. Najpopularniejsze zboża uprawiane w Polsce.. len konopie sznury, liny, żagle, worki ubrania, serwety, obrusy, zasłonygospodarka Polski, Rośliny uprawne w Polsce, rolnictwo Polski, Struktura zasiewów w Polsce.. truskawka Fragaria ananassa Duch.. porzeczka Ribes spp.. W tych ostatnich uprawiano różne rośliny lecznicze: szałwie, rute, malwe, mięte, piełun piołun inne.. Rośliny uprawiane w Polsce..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt